Jednoduchý tlakový infiltrometr je infiltrometr Mariottova typu, vyrobený z nekorodujících materiálů (plexisklo, mosaz, PVC, teflon). Zařízení pracuje na mechanicko-hydraulickém základě bez nároku na zdroj energie, avšak je přenosné do běžných polních podmínek a obsluhované jedním až dvěma pracovníky. Toto zařízení umožňuje s dostatečnou přesností měřit kumulativní infiltraci do půdy z výtopy v malém infiltračním válci. Infiltrační ocelový válec infiltrometru o průměru 15 cm je opatřen samostatným vodoznakem pro kontrolu konstantní výšky vody H v infiltrometru a času jejího dosažení po zahájení zatápění plochy v infiltračním válci vodou. Hloubka zaražení infiltračního válce je volena do 10 cm. Infiltrometr je schopen dotovat profil při experimentu vodou až do množství odpovídající nasycené hydraulické vodivosti K=77 m den-1.
Práce s infiltrometrem je demonstrována na videu.
Popis infiltrometru
1 - pístový ventil pro otevření a zavření výtoku vody |
Na vybrané lokalitě se odstraní sestříháním či seříznutím travní pokryv drnové vrstvy, případně celý drn. Je samozřejmě možné měřit i na etážích kopané sondy. Na upravený povrch se zarazí infiltrační válec o vnitřním průměru 150 mm do hloubky na úroveň vodoznaku. Na povrch půdy ve válci se před každým testem položí kruhová vložka z měkkého porézního materiálu, zabraňující rozplavování půdního povrchu pod výtokem infiltrometru. Na infiltrační válec se osadí infiltrometr, jeho zásobní prostor se naplní vodou z přenosné nádoby a v laboratoři byla před experimentem nastavena výška výtopy v infiltračním válci např. na 10 cm.
Otevřením ventilu v infiltrometru dojde za několik sekund k výtopě povrchu. Skutečná výška hladiny výtopy je kontrolována vodoznakem na infiltračním válci, kde je ji možno také změřit. Od otevření výtoku z infiltrometru se stopkami měří čas a sleduje se stoupání vody na vodoznaku infiltračního válce. |
Vtok vody do půdy za podmínek ustáleného proudění, které nastává po delším časovém období trvání infiltrace popisuje obecně rovnice (Reynolds a Elrick, 1991, Reynolds et al., 1985), která má tvar:
kde: Q - vtok vody do půdy, tedy množství dodávané infiltrometrem (L3 T-1), a - poloměr infiltračního válce (L), G - funkce geometrie infiltračního povrchu (L), Φ - tokový potenciál (L2 T-1), ψ vlhkostní potenciál vyjádřený jako tlaková výška h v délkových jednotkách (L). |
kde: Qti - stacionární vtok vody do půdy pro tlakový infiltrometr (L3 T-1), a - poloměr infiltračního válce (L), Gti - tvarový koeficient (L3 T-1), H - hydraulická výška vody v infiltračním ocelovém válci (L), α - alfa parametr (L-1) (Philip, 1985 and 1987; pro tlakovou infiltraci viz blíže Elrick and Reynolds, 1989), K - nasycená hydraulická vodivost v polních podmínkách (L T-1). |
kde: d - hloubka zaražení infiltračního válce do půdy (L) a a - poloměr infiltračního válce (L) |
kde h je pokles hladiny v infiltrometru za Δt |
Elrick, D.E., and Reynolds, W.D. (1989) Water Flux Components and their measurements. Proc. App. Soil Physics in Stress Environments. Jan 22-26 NARC. Islamabad, Pakistan.
Elrick, D.E., Reynolds, W.D. (1992) Methods for analysing constant head well permeameter data. Soil Science Society of America Journal, 56, 309-312.
Matula, S., Kozáková, H. (1997) A simple pressure infiltrometer for determination of soil hydraulic properties by in situ infiltration measurements. Rostlinná výroba, 43, 405-413.
Reynolds, W.D., Elrick, D.E. (1991) Determination of hydraulic conductivity using a tension infiltrometer. Soil Science Society of America Journal, 55, 633-639.
Reynolds, W.D., Elrick, D.E., Clothier, B.E. (1985) The constant head well permeameter: effect of unsaturated flow. Soil Science, 139, 172-180.
Philip, J.R. (1985) Approximate analysis of the borehole permeameter in unsaturated soils. Water Resources Research, 21, 1025-1033.
Philip, J.R. (1987) The quasilinear analysis, the scattering analog, and other aspects of infiltration and seepage. In: Y.S. Fok (Ed.) Infiltration, development and application. Water resources Research Center, Honolulu, USA, 1-27.